Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Důvod invalidity 1. st. a potenciální zaměstnavatel

Autor Jana Müllerová
Předmět Důvod invalidity 1. st. a potenciální zaměstnavatel
Dotaz

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, na tuto otázku. Pokud mám ID 1. st. a jdu žádat o zaměstnání a zaměstnavateli to sdělím, že jsem v ID, musím mu sdělit přesný důvod invalidity, pokud by se mě na to ptal?

Jde mi o to, že můj ID je z psychických důvodů (mírná kognitivní porucha a periodická depresivní porucha) a bojím se, že by to mohlo potencionálního zaměstnavatele "vyděsit".

Omezená jsem pouze časově, nemůžu pracovat déle než 4 hod. denně a mám se vyhýbat stresovému zaměstnání, z důvodu špatného zvládání stresu a zvýšené únavnosti - proto ty 4 hodiny max.

Žádat bych šla o místo prodavačky v potravinách na zkrác. úvazek, což bych určitě zvládla v pohodě.

Nemohla bych se tedy odpovědi na tuto otázku nějak "vyhnout" a ujistit ho pouze, že mě můj zdravotní stav nebude při výkonu tohoto zaměstnání nijak omezovat?

 

Děkuji Vám předem za odpověď a radu.

S pozdravem Jana Müllerová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Müllerová,

zaměstnavateli nemusíte říkat druh Vašeho zdravotního postižení, ale jste povinna před nástupem se podrobit vstupní lékařké prohlídky a tam samozřejmě lékař bude posuzovat Váš zdravotní stav v souvislosti s místem, které máte vykonávat.

S pozdravem Václav Krása