Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Důchodové pojištění

Autor Petr
Předmět Důchodové pojištění
Dotaz Zdravím vás, p Krása, mám takový dotaz - můj kamarád se se mnou stále pře o to, jak je to s důchod. pojištěním. On má ID 2. st. a uý dlouho nepracuje a přesvědčuje mne, že je důch. pojištěn, i když není evidován na pracáku. Já si ale myslím, že pojištěn není a ty leta se mu prostě nebudou do důchodu počítat. Jak to tedy je příp. dá se nějak dopaltit ty roky, co nebyl na ÚP registrován. Někde jsem četl, žýe to nějak jhde, ale je to docela drahé. A jak se vůbec dá zjistit, kolik let má člověk odpracováno a kolik ještě musí odpracovat, aby měl nárok na star. důchod? Ja jsem ročník 1977 a někde mi říkali, že půjdu do důchodu asi v 67 letech. Kde ale zjistím, kolik mi ještě chybí? Mám ID 3 stupně - z mládí a vůbec nevím, jak se to počítá, jestli když jsem studoval v 90. letech, ID, atd. kde toto nejlépe zjistím? Moc děkuji za odpověď Petr

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

u II. stupně ID skutečně není osoba sociálně pojištěna. To znamená, že musí pracovat, nebo si musí sama platit důchodové pojištění, což je asi 1800,- Kč měsíčně. Pokud je příjemce ID evidován na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, tak jeden rok jeho evidence jue započítáván do odpracované doby nároku na starobní důchiod. U osob starších 55 let jsou takto započítávány 3 roky evidence. U III. stupně ID je osoba sociálně pojištěna, to znamená, že bude mít nárok na starobní důchod. Pokud taková osoba nepracuje, tak zpravidla starobní důchod činí výši ID III. stupně. Pokud pracuje, tak důchod se vypočítává z příjmů.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamy na mém webu. Děkuji.