Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

důchodci

Autor Antonín Plotica
Předmět důchodci
Dotaz

Dobrý den pane Kráso. Chtěl bych vám napsat jen takový můj postřeh. Jsem Vš, ZPS. Mám velký problém najít místo. Míst pro ZPS je málo a jsou obsazená lidmi s ČID nebo i PID. Zdá se mi to trochu nespravedlivé, že tito lidé ,ač byli uznání plně invalidní ,mají prakticky 2 příjmy a  moho pracovat bez omezení. To potom ta plná invalidita postrádá smysl. Vím, že každý má právo na práci , ale proč někdo může mít 2 příjmy a někdo nic. Takových PID znám celkem dost, berou důchod třeba 10 roků ( na páteř), velmi aktivně sportují, chodí do lesa na dřevo sa dělají i velmi fyzicky namáhavou práci. Určitě to není případ všech, ale myslím si, že pokud je člověk plně invalidní, měla by pro něj v oblasti pracovní platit nějaká omezení ( např. zkrácený úvazek ap.). Tonda

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tondo,

Váš názor je velmi diskriminující. Naštěstí evropská legislativa už tento problém vyřešila. Příjemce PID nebo ČID pobírá důchody jako kompenzaci za velmi zůžený počet činností, kde se, vzhledem ke svému ke svému zdravotnímu stavu,  může uplatnit. Dále je to kompenzace za vyšší náklady, které mají tyto osoby při pracovní činnosti (speciální doprava, pomůcky a další). Myslím, že není úplně fér si stěžovat na to, že několik lidí se zdravotním postižením má zaměstnání a Vy ne. Uplatnit se v životě je není vždy jednoduché.

S pozdravem Václav Krása