Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Důchod z mládí a práce

Autor Mirek
Předmět Důchod z mládí a práce
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso. Mám dotaz ohledně práce. Po úrazu páteře (jsem ochrnutý, bez možnosti zlepšení) v dětství jsem od svých 18 let v PID (nikde nemám napsáno, že mohu pracovat za mimořádných podmínek, ale také ani to, že nemohu). Od té doby jsem nikdy nebyl u důchodové komise, což jak jsem se dočetl v jedné z Vaší odpovědi je v pořádku, že se to u důchodu z mládí nedělá. Ale nevím jak je to prací, mám teď možnost pracovat z domu jako telefonní operátor, bojím se, abych nepřišel o důchod anebo aby mi nedali jen ČID. Jedná se opravdu o jednoduchou práci, na dobu určitou (do konce tohoto roku), a tak bych nerad podstoupil riziko, že sice teď budu pár měsíců pracovat, ale pak mi neprodlouží pracovní smlouvu a já budu nejen bez práce, ale i bez důchodu. Myslíte, že mohu pracovat alespoň na půl úvazku? A jak je to s důchodem z mládí a plným pracovním úvazkem, je možné i to? Předem děkuji za odpověď a jako poděkování posílám alespoň něco na sbírkový účet  NRZP. Mirek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Mirku,

pokud Vám byl ID pro invaliditu z mládí stanoven před rokem 2010, tak můžete normýálně pracovat, protože tehdejší vyhláška přímo určovala, že u zdravotních postižení jako je to Vaše se automaticky předpokládá, že člověk bude moci normálně pracovat. Pokud Vám byl důchod vyměřen již později, tak lze předpokládat, že byste neměl mít žádný problém s pracovním uplatněním. je možné požádat OSSZ o doplnění Vašeho rozhodnutí o klauzuli, že jste osobou, která může pracovat za mimořádných podmínek, ale já bych Vám to moc nedoporučoval. Mohl byste se dostat do nějakých problémů při posuzování Vaší situace.

Děkuji Vám za Váš příspěvek na sbírkový účet.

S pozdravem Václav Krása