Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Důchod

Autor Barbora Waneková
Předmět Důchod
Dotaz

Dobrý den,

od narození mám dětskou mozkovou obrnu. Mám pravou nohu po dvou operacích achilovy šlachy. Po prvé ve třech letech prodloužení šlachy a ve 22 letech operace achilovky, protože jsem do ní dostala zánět a odvápnila se mi. Jsem však důsledná ve cvičení tak mám nohu i ruku velmi dobře rozcvičenou ( není na první pohled nic poznat ani nekulhám jen někdy nohu lehce tahám jakoby za sebou.). Mám také průduškové astma. Nyní mi snížili stupeň invalidity na první. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na důchod i nadále, kdyby mě vyzvali ke komisy. Důchod mám od roku 2001 a nemusela jsem chodit ani ke komisy.V tomtéž roce jsem dokončila střední školu. Pracovala jsem 11 měsíců a od roku 2003  jsem na Mateřské dovolené mám dvě děti rozené skoro 4 roky po sobě a šla jsem z mateřské do mateřské. Před rokem jsem si našla práci, ale byla jsem nucená odejít, protože jsem jí fzyicky nezvládala. Noha začala otékat a bolet. Bolela mě i ruka ačkoliv předtím jsem s rukou problémy neměla. Od té doby mě také neustále bolí záda v oblasti pravé ledviny a jde mi to do boku. Někdy mám bolesti i bez jakékoliv zátěže. Noha mě bolí od kolene ke kotníku a ruka bolí stenou bolestí zase od lokte k zápěstí. Jsem administrativní pracovnice, ale mám problém najít práci v oboru,  vím, že fyzicky náročnější práci nezvládnu. Nevím jak je to s dobou pojištění pro získání důchodu. Je mi skoro 29 let . I se školou mám celkem od 18 let odpracovány asi tři roky a pak sedm let na mateřské. Nevím , jestli se do potřebné doby pojištění mateřská počítá.. V době kdy jsem dostala částečný invalidní důchod mi bylo 20 let.  Ještě mám dotaz na to : jestli mě vyzvou doložit nálezy  jak bude dlouhá doba kterou budu mít na to je doložit a jak staré budou moci ty nálezy být. Ptám se protože k neuroložce chodím na kontroly cca po roce a má dlouhé objednací lhůty. Bez objednání bere pouze akutní případy.

Děkuji za odpověď a prosím odpovězte na můj uvedený email.

S pozdravem  Barbora.

Odpověd na dotaz:

Vážená paaní Waneková,

doba na mateřské dovolené se počítá do doby odpracované. Proto máte dostatek odpracovaných let, neboť při věku nad 28 let je potřebná doba odpracovaných roků 5 let. Posudková komise si sama vyžádá lékařskou dokumentaci od Vašeho ošetřujícího lékaře, nemusíte se o nic starat.

S pozdravem

Václav Krása