Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ohledně sociálního pojištění

Autor Josef Wróbel
Předmět Dotaz ohledně sociálního pojištění
Dotaz Dobrý den, Píšu ohledně mého dotazu ohledně sociálního pojištění. Jsem ID 2.stupně a jak jste mi odpověděl, tak bych měl být veden na UP. Mě tedy zajímá, zda mi vzniká nějaký dluh, který pak budu muset doplatit z toho důvodu, že jsem se neregistroval na UP. Lékařka mi říkala, že nemusím být veden na UP pokud nechci, že mi nebudou vycházet roky do důchodu, ale že jinak nemusím být veden na UP, protože za mě platí zdravotní pojištění stát. Jde mi pouze o to, zda mi nevzniká nějaký dluh na sociálním pojištění, který budu muset platit z toho důvodu, že nejsem zaregistrován na UP. Ještě jednou děkuji za Váš čas. Josef Wróbel

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Wróbeli,

 pokud jste příjemcem ID II. stupně, tak Vám nevzniká finanční dluh na sociálním pojištění, ale roky, které nepracujete Vám nebudou počítány do odpracovaných let pro nárok na starobní důchod. To znamená, že až dovršíte věk na starobní důchod, tak se dostanete do situace, kdy nebudete splňovat potřebný počet odpracovaných let. To může mít vážný vliv na výši Vašeho starobního důchodu, proto děláte chybu, že nejste registrován na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.  Dokonce byste měl aktivně vyhledat nějakou práci, byť na část úvazku, abyste hlavně splnil potřebný počet odpracovaných let. Pokud jde o zdravotní pojištění, to můžete být v klidu, to za Vás skutečně platí stát z titulu pobírání ID II. stupně.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji