Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ohledně sociálního pojištění

Autor Josef Wróbel
Předmět Dotaz ohledně sociálního pojištění
Dotaz Dobrý den, Chci se zeptat, pobírám invalidní důchod. Momentálně jsem bohužel bez zaměstnání a vzhledem k tomu, že úřad práce mi nikdy nebyl schopen sehnat zaměstnání jsem se tentokráte rozhodl se na něj nepřihlásit po ztrátě zaměstnání. UP v době evidence platí za uchazeče, jak zdravotní, tak i sociální pojištění. Vzhledem k tomu, že na úřadu práce nejsem evidovaný nevzniká mi nějaký dluh na sociálním pojištění? Po propuštění ze zaměstnání jsem si zjišťoval na zdravotní pojišťovně, kdo za mě platí zdravotní pojištění a tam mi řekli, že stát. Na sociálce mi řekli, že sociální platit nemusím, že to není povinné. Má obava je ta, zda mi nevzniká nějaká forma dluhu, kterou pak budu muset jako invalidní důchodce platit. Je to tak jak mi to bylo sděleno? Děkuji za odpověď Josef Wróbel

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Wróbeli,

pokud pobíráte ID III. stupně, tak nemusíte být evidován na ÚP a nejste povinen platit zdravotní ani sociální pojištění. POkud však pobíráte ID I. nebo II. stupně, tak byste měl být přihlášen na ÚP, jako uchazeč o zaměstnání. Jako příjemci ID I. nebo II. stupně za Vás stát platí zdravotní pojištění, ale sociální pojištění nikoliv. Pokud jste evidován nha ÚP, tak do 55 let věku je jeden rok evidence na ÚP jako uchazeče o zaměstnání považován za dobu náhradní pro účely starobního důchodu. Pokud je Vám více než 55 let, tak se do náhradní doby pro účely starobního důchodu počítají 3 roky evidence na ÚP jako uchazeče o zaměstnání.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji