Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz ohledně 2.st.ID s vedením na ÚP

Autor Havránková
Předmět dotaz ohledně 2.st.ID s vedením na ÚP
Dotaz Dobrý den, prosím Vás o radu a vysvětlení. V roce 2011 mi byl snížen ID s plného na 2.stupeň. ĆSSZ mi při tom uvedla, že při 2.st. již stát za mně neplatí sociální pojištění a aby mi byl placeno alespoň zdravotní pojištění, tak mám být přihlášena na ÚP. Od 2011 jsem tedy vedena na ÚP, kde za mě platí jen zdravotní pojištění. Pracovnice na ÚP mi nabízejí manuální dělnické práce, které pro svůj zdravotní stav nemohu vykonávat. Mám to podložené lékařskými zprávami. Dnes mi bylo na ÚP řečeno, že s mým vzděláním a zdravotním stavem mi nenabídnou žádnou práci a že se mám sama odhlásit z ÚP, nebo mě odhlásí oni. Prosím Vás o radu, mohou mě z ÚP takto odhlásit? A jak je to přesně s placením zdravotního pojištění při druhém stupni ID, kdo jej má platit. Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Havránková,

jako příjemce ID II. stupně jste zdravotně pojištěna, je zcela jedno zda jste v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Doba evidence na ÚP se Vám započítává pouze jeden rok nároku na starobní důchod. Pokud Vám není více než 55 let. To znamená, že pokud budete nadále v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání, tak je to v zásadě stejné z hlediska důchodového pojištění, jako byste v evidenci nebyla. Problém je však v jiné věci. ÚP, pokud jste v evidenci, by Vám měl nabídnout rekvalifikaci, tak abyste mohla vykonávat jiný druh práce. proto Vám doporučuji, abyste požádala o rekvalifikaci. Pokud byste procházela rekvalifikací, tak se domnívám, že by Vám tato rekvalifikace byla započítávána do odpracované doby.

S pozdravem Václav Krása