Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz na zaměstnání při PID

Autor Bouška
Předmět dotaz na zaměstnání při PID
Dotaz Vážený pane Kráso, Jsem v plném inval. důchodu, který mi nestačí na léčbu a na výživné pro dcery. Je možné být zaměstnán,přivydělat si? Jaký předpis o této problematice hovoří? Mám poškoz. páteř a nedostateč. imunitu kostry. Jsem dárce krve a plazmy, což na imun. mělo vliv. Děkuji za odpověď. Petr Bouška

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Bouško,

děkuji Vám  za Váš dotaz.

Problematiku důchodů upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Ten také upravuje náležitosti týkající se invalidních důchodů a možnosti výdělečné činnosti při jejich pobírání. Zákon rozlišuje dva druhy invalidních důchodů. V § 39 se uvádí -  (1) Pojištěnec je plně invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu
a) poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 %, nebo
 
b) je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek.

Výdělkové možnosti u invalidního důchodu podle písmene "a" jsou velmi omezené a hrozí odebrání invalidního důchodu. u písmene "b" je výdělek neomezený.

Vážený pane Bouško, k invalidnímu důchodu si můžete přivydělat pokud máte příznaný invalidní důchod podle písmene "b". Pokud Vám byl invalidní důchod přiznán podle písmene "a", tak je výdělečná činnost velmi omezená. Podle kterého písmene Vám byl důchod přiznán najdete na rozhodnutí ČSSZ o přiznání důchodu.

Věřím, že moje odpověď je vyčerpávající.

Přeji Vám všechno dobré.

S pozdravem

Václav Krása