Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz na přivýdělek při pobírání ID I.stupně

Autor Jana
Předmět Dotaz na přivýdělek při pobírání ID I.stupně
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso, psala jsem dotaz dne 18.7., ale asi se někam zatoulal, protože odpověď se v diskuzi s občany neobjevila. Budu moc ráda, když mi na něj odpovíte.

Text dotazu:

Zdravím Vás,

obdržel jsem Váš dotaz následujícího znění, v nejbližší době se pokusím na něj odpovědět.

Předmět: Dotaz na přivýdělek při pobírání ID I.stupně

Dobrý den, pane Kráso, pobírala jsem invalidní důchod III. stupně, ale byl mi  změněn na invalidní důchod I. stupně. Byla jsem se tedy zaevidovat na úřadu práce, aby za mě bylo placeno pojištění a také jako uchazeč o zaměstnání, neboť z ČID jako matka samoživitelka s dítětem nevyžiji. Chci se Vás zeptat, když budu při ČID pracovat  na poloviční úvazek (na víc se zdravotně necítím), může mi být důchod odebrán a nebo krácen? Kolik si mohu přivydělat, aby mi nebyl důchod krácen nebo dokonce odebrán?

A ještě mě zaujala Vaše odpověď pánovi, kdy mu odpovídáte na dotaz, zda může dostat postih, za to že nenahlásil na úřadu práce, že pobírá ID I. stupně.Odpověděl jste mu, že nemůže dostat žádný postih, ale  že se šidí o lepší podmínky při získání zaměstnání. Zajímalo by o jaké lepší podmínky se jedná, nemám v tomto směru vůbec žádnou představu a navíc jsem i  rozčarovaná z jednání na úřadu práce, úřednice se sice chovala korektně, to umusím uznat, ale pozvala mě až za více jak dva měsíce, což se mi zdá za velmi dlouho. Asi jsem měla naivní představu, ale myslela jsem si, že se i úřad práce bude snažit mi najít práci, že to nenechá pouze na mě, když jsem proti zdravým lidem na trhu práce přeci jenom handicapována.

Moc Vám děkuji za Vaše odpověďi. Jana


Přeji Vám krásný zbytek dne

Václav Krása

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

omlouvám se za opožděnou odpověď - byl jsem na dovolené. Při pobírání ID II. nebo I. stupně nemáte žádné omezení ve výdělečné činnosti. Lepší podmínky při evidenci na ÚP znamená, že Váš případný zaměstnavatel může obdržet příspěvek při Vašem zaměstnání.

S pozdravem Václav Krása