Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz na ID

Autor Alena
Předmět dotaz na ID
Dotaz

Dobrý den,

dne 9.6.2010 jsem si poprvé zažádala o ID, kdy mi byl přiznám ID I. stupně a byla jsem posuzována jako studentka, když mi bylo 29let. Proti tomuto rozhodnutí jsem se odvolala a následně mi byl přiznán ID II. stupně a stále jsem byla posuzována jako studentka a byl vypočten důchod ve výši 3152,- Kč. Jelikož se můj zdravotní stav natolik zhoršil, že jsem letos v červenci zažádala o zvýšení stupně ID, které mi bylo na základě posouzení lékařky LPS zamítnuto, proti tomuto rozhodnutí jsem podala námitky, kdy proběhlo odovolací řízení , ve kterém mne zastupovala moje matka a byl mi přiznám ID III. supně, ale to už jsem byla posuzována jako pracující - v tu dobu v PN a hospitalizovaná. Naivně jsem si myslela, že se mi při zvýšení stupně ID na III. stupeň a při odpracování dvou let, kdy jsem si platila sociální pojištění mi bude započtená doba pojištění za odpracované roky a bude mi znovu vypočtena jiná výše ID. Dne 24.10. mi přišlo rozhodnutí proti podaným námitkám o přiznání ID III. stupně s polu s výpočtem výše id ve výši 3974,- Kč. Myslela jsem že mě raní mrtvice tak ihned volala na call centrum čssz, kde mi slečna pozjištovala, co a jak, proč mám tak malou částku a sdělila mi, že doba pojištění při studiu se počítá 6le od dosažení věku 18cit let, tudíž do mých 24let, které jsem měla 27.11.2005. Takže Od roku 2005 do roku 2010 jsem neplatila sociální pojištění. Dotázala jsem se slečny, zdali , kdybych si doplatila těch chybějících 5 let ( 60 měsíců x 1812,- základní sazba) zdali by mi byla tato chybějící doba započtena do doby pojištění + odpracovaná doba pojištění a následně tak znovu vypočtena výše částky ID. Slečna na call centru mi na to řekla, že si mám zkusit podat žádost. Já se Vás tedy ptám jestli je to rozumné a žádost zkusit podat, nebo to nemá smysl? Ale jde o to že momentální částka 3983,-Kč co mi vypočítali mi nepokryje ani základní potřeby a úhradu za léky a dojíždění k lékaři, třeba ted jsem byla 40 dnů hospitalizovaná a hospitalizace mne vyšla na 4000,-, + další peníze da potřeby, které mi rodina nosila do nemocnice, ale jelikož žiju s matkou tak nemám ani nárok na nějaké přídavky od státu. Poraďte, co dělat, mám to řešit raděj přes právníka nebo to zkusit sama? Jde o to , že od roku 2005-2010 jsem ještě studovala první a následně další Vš a vzdělávala se a nebyla tak výdělečně činná . Předem děkuji za odpověd. A.K

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Aleno,

Vaše situace není vůbec jednoduchá. Především není možné doplatit zpětně sociální pojištění za období 5 let. je možné zpětně doplatit rok. Problém je v tom, že Vámi uvedená výše důchodu se Vám prakticky nezmění po celou dobu co jej budete pobírat, a to proto, že pravděpodobně nemáte uvedeno v rozhodnutí o přiznání ID, že můžete pracovat za mimořádných pracovních podmínek. Tudíž nebudete mít ani možnost si zvýšit Váš ID po odpracování dalších let. V zásadě máte dvě možnosti řešení. Najít si zaměstnání, zřeknout se ID a po potřebné době pojištění opět o něj požádat. Což je asi pro Vás pravděpodobně velmi obtížné. Druhá možnost je požádat ministra práce a sociálních věcí o zmírnění tvrdosti zákona, ale obávám se, že je malá šance, že byste uspěla.

S pozdravem Václav Krása