Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz k proplácení minimální mzdy

Autor Ivo Šmíd
Předmět Dotaz k proplácení minimální mzdy
Dotaz Dobrý den. Mám prosím na Vás dotaz patřící spíše do oblasti mezd a nevíme si rady . Pro tento rok je minimální mzda 66 Kč/hod a 11000 Kč/měs. Měsíční minimální se určují dle hodinové sazby a počtu pracovních dnů za rok (beze svátků), tj 2000/12*66=11000. Zaměstnavatel přešel z hodinové na měsíční fixní mzdu. Vnitřní předpis udává, že zahrnuje i svátky. Její výše je 11000 Kč - minimální mzda. S počtem hodin 2080 hod/rok nám tak hod. průměr klesá na 63,50 Kč a tím vlastně žádné svátky placené nemáme. Při srovnání s minimálním hodinovou mzdou a svátky placenými náhradou tak přicházíme ročně o 5300 Kč. Průměrná měsíční mzda dle Zák.práce vychází a tím se nás doplatky netýkají - snad jen na dovolenou. Že je tento způsob proplácení účelový je zřejmé, ale chtěl bych se zeptat zda je správný. Smutnou skutečností je, že se odehrává v chráněné dílně poskytující náhrady i s jiným druhem sortimentu než vlastním (drogerie atd.) kterým je kontrola a opracování gumových dílů ,patřících navíc spíše do oblasti zaručených mezd. Děkuji za odpověď, případně radu jak postupovat. Hezký den a hodně zdraví Ivo

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Šmíde,

 těmto otázkám vůbec nerozumím. Doporučuji Vám se obrátit na Okresní kancelář odborových svazů nebo na Inspektorát práce.

S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji