Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz k ČID a zkrácenému úvazku

Autor V. Votrubová
Předmět Dotaz k ČID a zkrácenému úvazku
Dotaz Dobrý den, manželovi je 57 let, pobírá již 3. rokem ČID II. stupně, nyní pracuje na vlastní žádost (zatím po dohodě se zaměstnavatelem zkušebně na 3 měsíce) na 6hod. pracovní dobu. Mám 2 dotazy: 1. Chtěl by si zažádat o plný ID, ale obává se, zda by při projednávání žádosti nakonec nemohl přijít i o ten částečný. 2. Pokud manžel setrvá až do doby starobního důchodu (asi v 63 l.) na 6hod. pracovní době, jak velký bude mít vliv zkrácený úvazek na výpočet starobního důchodu? Z jaké částky mu bude vypočítán, pokud bude nadále v ČID, příp. v plném ID? Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Votrubová,

riziko, že při žádosti o ID III. stupně může dojít paradoxně ke snížení na I. stupeň ID existuje. Pokud by Vám byl přiznán ID III. stupně, tak nemůžete pracovat na 6 hodin, ale na 3 hodiny. Důchod je nejvíce ovlivněn odpracovanou dobou a příjmem. Pokud splníte odpracovaná léta, tak pak je důchod závislý na výši Vašich přijmů. To je potřeba také zohlednit.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.