Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz-důchod

Autor Táňa
Předmět Dotaz-důchod
Dotaz

Dobrý den, mám dotaz ohledně SD. Před třemi lety mi byl po operaci odebrán ID, pokles pracovní schopnosti určen na 30%, jsem OZP. Od té doby jsem na ÚP. Vzhledem ke stálým potížím pohybového ústrojí po vrozené vadě a několika operacích a také vzhledem k věku 55 let, o práci nezavadím. Do SD mi chybí 6 let+10měsiců.  Z čeho mi bude SD vypočten a jak se v tom promítne doba bez práce před jeho nárokem?  Né vlastní vinou nepracuji, o nemocné v určitém věku prostě není zájem. Děkuji za odpověď.

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Táňo,

důchod Vám bude vypočítán z Vašich předchozích příjmů, ale na jeho výši se negativně projeví počet neodpracovaných let. za každý rok se snižuje procentuální sazba důchodu o 6 %. Doporučuji Vám sehnat si alespoň malou brigádu, ukončit evidenci na ÚP a po této brigádě se znovu můžete přihlásit na ÚP. Pokud je občanovui více jak 55 let, tak se mu doba evidence na ÚP počítá v délce 3 let jako doba odpracovaná. Tím byste si výrazně zkrátila počet neodpracovaných let. brigáda by měla trvat minimálně 3 měsíce, abyste se dostala znovu do evidence.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní,rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.