Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Milan Chládek
Předmět dotaz
Dotaz

Pane Kráso,není to velkorysost od našeho státu vyplácet PID člověku,který je plně pracovně schopný a nijak ho to neomezuje vykonávat stejnou práci jako před tím?Podporu v PID by měl pobírat člověk,kterému jeho stav pracovat nedovoluje.Když může zůstat na stejném pracovnim zařazení a za stejný plat,asi moc nemocný nebude.Děkuji za objasnění.Chládek

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Chládku,

v České republice je úprava PID taková, že důchod může pobírat osoba pro ztížené životní a pracovní podmínky. Není nijak omezena ve výdělku a často se stává, že po úrazu se opravdu vrátí na stejné pracovní místo. Je to jakési vyrovnání výdajů, které taková osoba zpravidla má při zajištění pracovní aktivity, studia apod. (vyšší náklady na dopravu, větší opotřebení šactva, potřeba speciálních pomůcek). V zahraničí je tato věc řešena jinak, a to zpravidla tzv. dávkou na mobilitu, která je různě odstupňována podle rozsahu zdravotního postižení. Nás samozřejmě také čeká zásadní změna v této oblasti, ale protože je to téma velmi politicky citlivé, tak se do toho nikomu nechce.

S pozdravem.

Václav Krása