Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Marek Tichý
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobrý den vážený pane Kráso,

chtěl bych Vás poprosit o zodpovězení následujícího dotazu: trpím vážnou nemocí a lékař mi doporučuje, abych si vyřídil invalidní důchod. Jsem vysokoškolským studentem a zatím žiji v malé obci. Velmi se obávám, že budu po dokončení studia jako invalidní důchodce hendikepován při hledání pracovního uplatnění - proto již delší dobu invalidní důchod odmítám. Budu moci při pobírání invalidního důchodu zároveň pracovat (na plný pracovní úvazek) a vydělávat si plat do neomezené výše, abych se mohl osamostatnit od rodiny a abych se mohl sám živit?

Započítává se do potřebné doby pojištění doba studia na vš?

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Marek Tichý

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tichý,

pokud Vám bude přiznán důchod pro trvale zhoršené pracovní a životní podmínky tj. podle § 39 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, budete si moci vydělávat neomezeně bez jakýchkoliv restrikcí. Pokud by Vám však byl důchod přiznán pro ztrátu výdělečných schopností vyšších než 66% tj. podle § 39 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, mohl byste být při hledání zaměstnání určitým způsobem omezen. Samotný invalidní důchod většinou není překážkou pro vstup do zaměstnání, naopak má pro zaměstnavatele, alespoň tu výhodu, že zaměstnavatel si může na příjemce plného invalidního důchodu odečíst 60.000,-Kč ze základu daně ročně. Záleží na Vašem rozhodnutí.

S pozdravem.

Václav Krása