Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Věra
Předmět dotaz
Dotaz Dobrý den,pane Kráso,psala jsem vám začátkem ledna o tom jak mi vedoucí nařídil vykonávat práci,kterou já nesmím ze zdrav.důvodů vykonávat.Tenkrát jste mi odpověděl,že se mám obrátit na ÚP ale já to ale neudělala z důvodu,že jsem se bála,že přijdu o zaměstnání nebo v lepším případě,že se mi zaměstnavatel bude mstít.Takže jsem pokračovala v pojídání léků a dopadlo to tak,jak se dalo očekávat a to že jsem musela jít na neschopenku .Teď jsem ale rozhodnuta,že po ukončení neschopenky ukončím prac.poměr s touto firmou.Vás se chci zeptat,zda mám možnost dát výpověď s tím,že by mi měli dát odstupné.Také bych se ráda zeptala jak dlouho mi firma může platit nemocenskou.V roce 2007 jsem byla na neschopence leden až únor/to jsou 2 měsíce/ a pak ještě červen až prosinec/to je 7 měsíců/.V letošním roce 2008 jsem na neschopence od února.Nerada bych se ocitla v situaci,že budu očekávat nemocenskou dávku a na účet mi nepřijde z důvodu,že na ni nemám nárok.Prosím vás,proto zodpovězení těchto mých dvou otázek.Děkuji a přeji Vám hezký den.S pozdravem Věra Hrdličková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hrdličková,

pokud nejste poživatelem invalidního důchodu, tak  Vám může být nemocenská vyplácena nejdéle jeden rok. Po roce se podává návrh na přiznání invalidního důchodu. Nemocenskou Vám  neplatí zaměstnavatel, ale je vyplácena z nemocenského pojištění prostřednictvím zaměstnavatele.  Pokud  sama rozvážete pracovní poměr nedostanete žádné odstupné.  Na odstupné je nárok pouze v případě, že zaměstnavatel  propustí  zaměstnance pro nadbytečnost nebo z důvodu  restrukturalizace či zániku zaměstnavatele.

S pozdravem Václav Krása