Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor miluše isáková
Předmět dotaz
Dotaz

vážený pane Kráso,prosím o tuto informaci-zdali můžete odpovědět.Pracuji v chráněné dílně na 4 hodiny denně.V květnu 2015 mi vznikl nárok na starobní důchod.Paní vedoucí mi řekla že můžu pracovat dál a zažádat o starobní důchod zpětně až 5let.Mám ID 1.stupně.Nyní jsem se doslechla,že prý budu muset vracet dotace které na mě pobírá zaměstnavatel.Jestli je to pravda,tak bych raději odešla,protože nevím kolik peněz bych musela vracet,aby se mi to vůbec vyplatilo .  Zdravím Vás a děkuji Isáková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Isáková,

nerozumím tomu, proč byste Vy něco vracela. Není pravda, že by Vám byl přiznán starobní důchod pět let zpětně. Pokud jste odešla do starobgního důchodu v květnu 2015, tak Váš zaměstnavatel nemůže požádat o příspěvek na Vás, protože již nepobíráte ID. Pokud jste to zaměstnavateli oznámila, že odcházíte do starobního důchodu, tak je vše bez problému, a pokud Váš zaměstnavatel nadále na Vás čerpal příspěvek, tak je to jeho problém. Pokud jste ještě neodešla do starobního důchod a pobíráte nadále ID I. stupně, tak je vše v pořádku a můžete pracovat dál. Jen Vás upozorňuji, že odkládání odchodu do starobního důchodu nemusí být pro Vás příliš výhodné. Je možné, že Váš zaměstnavatel měl na mysli situaci, kdybyste požádal o starobní důchod později, ale nechala si jej přiznat k datu, kdy Vám vznikl nárok na starobní důchod. V takovém případě by mohl Váš zaměstnavatel skutečně požadovat náhradu za příspěvky, které na Vás čerpal. Závěrem, pokud ještě nejste ve starobním důchodu, doporučuji Vám, abyste si o něj požádala, ale třeba k datu 1. 11. 2016 a tuto skutečnost byste měla okamžitě sdělit zaměstnavateli. Je však možné, že s Vámi rozváže pracovní poměr, protože na Vás nebude pobírat příspěvek. Musíte se rozhodnout sama.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu http://www.vaclavkrasa.cz/. Děkuji.