Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Eva Wykretová
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobrý den,

p.Kráso, mám dotaz ohledně zvyšování mzdy u ČID v roce 2016. Mám ČID 2.stupně. V září loňského roku jsem byla přijata do obchůdku chráněné dílny jako prodavačka výrobků této chráněné dílny, keramiky, dárkov.předmětů, apod. Byla mi stanovena v pracovní smlouvě mzda 6.250,- Kč, při 5-ti hodinovém úvazku denně (tj.25 hod. týdně). V lednu tohoto roku mi byl dán k podpisu dodatek, kdy mi byla mzda navýšena na 6.600,- Kč. Což jsem byla velmi ráda a zároveň jsem to i očekávala, protože se od ledna 2016 navyšovala i minimální mzda pro ČID. V březnu tohoto roku jsme ale dostali k podpisu další dodatek ke smlouvě, kde mi byla mzda snížena opět na 6.250,- Kč, tedy na úroveň loňské mzdy se kterou jsem byla přijata. Můžou si toto dovolit, aby v lednu 2016 mi mzdu navýšili a v březnu zase snížili? Jejich odůvodnění je pouze takové, že jejich obchůdky, (kterých mají více), kde se prodávají výrobky chráněných dílen nevydělávají... Musím takovýto dodatek s opětovným snížením mzdy podepsat nebo s tím mohu nesouhlasit. Bojím se, když to nepodepíšu, že mi dají výpověď.... Děkuji moc za odpověd.

S přáním hezkého dne Wykretová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Wikrentová,

každý zaměstnavatel je povinen vyplácet svým zaměstnancům mzda, která nesmí být nižší než je stanovená minimální mzda. Pokud Vám byla snížena mzda pod hranicí minimální mzdy, podejte na zaměstnavatele stížnost na inspekci práce nebo na úřad práce. V žádném případě tento dodatek k pracovní smlouvě nepodepisujte.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.