Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor František
Předmět Dotaz
Dotaz Vážený pane Krása, mám dotaz. Měl jsem II.stupeň invalidního důchodu a pracoval jsem . Můj zdravotní stav se zhoršil a musel jsem ukončit pracovní poměr dne 4.8.2015. Následující den 5.8.2015, jsem zašel na Úřad práce i na OSSZ a tam si zažádal o III.stupeň invalidity ohledně mého zhoršení zdravotního stavu. A když jsem si zašel na Úřad práce a řekl jim, že jsem si byl zažádat o III. stupeň invalidity, tak mě bylo řečeno, že mám nárok na podporu nezaměstnanosti vypočítali mi tedy 4998 Kč. Dostal jsem od Úřadu práce dvě výplaty. Minulý týden pro změnu jsem obdržel rozhodnutí od ČSSZ, že jsem invalida III.stupně a dostanu zálohu od 20.7.2015 do 5.11. 2015 a záloha činila 15 875 Kč. Sice jsem nepochopil, proč mi to vypočítali od 20.7. 2015. Ale nechal jsem to tak být. Dnes jsem musel zajít na Úřad práce a ukázat jim, že jsem již na III. stupni invalidity. Ta paní z Úřadu práce mi řekla, že mě musí okamžitě vyřadit z evidence a požadují po mě abych jim vrátil ty dvě výplaty co mi dali, což činí skoro 10000 Kč, že jsem si zažádal o III. stupeň invalidity a obdržel tu zálohu 15 875 Kč. Chtěl jsem se Vás zeptat jak to teda je, mám jim vrátit ty dvě výplaty co jsem obdržel od Úřadu práce? I když jsem měl na to nárok, protože jsem pracoval? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Františku,

je to tak, že zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti skutečně stanoví, že osoba ve III. stupni invalidity nemůže být evidována na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, ale pouze jako zájemce o zaměstnání. Pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, domnívám se, že jí vracet nemusíte, protože vy jste si platil pojištění na nezaměstnanost, tudíž Vám byla částka vyplacena správně. Přiznám se však, že v této věci si nejsem úplně jistý, proto Vás prosím, abyste mi celou situaci vylíčil znovu na adresu v.krasa@nrzp.cz a poslal mi v příloze písemné rozhodnutí o tom, že máte vrátit dvě výplaty podpory v nezaměstnanosti. Dám celou věc prošetřit našim právníkům.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji