Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor j.bažant
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý den.

Mé manželce byl diagnostikován zhoubný nádor vaječníku ve stádiu IIIC. Po 4 chemoterapii ji byla provedena operace a nyní pokračuje dál v chemoterapii. Během operace byl zjištěn miliární rozsev po celé pobřišnici a značně jsou též zasaženy střevní kličky tenkého i tlustého střeva. Navíc byly manželce diagnostikovány zhoubné nádory v prsu v počtu šesti,roztroušené po celém prsu. Manželce je 55let a po ukončení mateřské dovolené v roce 1986 zůstala v domácnosti. Do té doby odpracovala (včetně mateřské) 12let. Od vzniku Úřadů práce je až do teď v evidenci,krom dvou přerušení. Jednou na 3měsíce(zaměstnání) a jednou na rok (platila si sama zdravotní pojištění). Myslíte si že má nárok na invalidní důchod?
Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Bažante,

je to tak, že nárok na ID je, pokud žadatel odpracoval minimálně 5 let v posledních 10 letech, nebo minimálně 10 let v posledních 20 letech. Vaše manželka by po dovršení 55 let měla ukončit evidenci uchazečky o zaměstnání na ÚP a zároveň po ukončení se znovu přihlásit, aby jí běžela tříletá doba, kdy je evidence na ÚP počítána také jako doba odpracovaná po dobu tří let.  Pokud však Vaše paní má odpracované roky v uvedených úsecích, tak nárok na ID má.

S pozdravem Václav Krása