Dotaz

Dobrý den. Chci se zeptat kolik dostávají firmy od státu když mají zaměstnané invalidní důchodce II. III. stupně.Dále se chci zeptat v jaký postih jim hrozí když toho zneužívají.Děkuji za odpověď.
 
Roman

Vážený pane Romane,

za vlastní zaměstnávání příjemců ID II. a III. stuipně nemusíé v zásadě firma nic dostávat. Záleží na tom, zda má vyhrazená pracoviště, což je jakýsi proces přiznání statutu vyhrazeného pracoviště pro OZP. Aby firma dostávala maximálně 8000,- korun měsíčně na pracovníka, tak jich musí zaměstnávat více než 50 %. Firmy můžou v zásadě uplatnit slevu na dani za každého pracovníka, a to u příjemce ID III. stupně 5200,- korun, a u dalších stupňů adekvátně méně. Firmy mohou požádat o příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa, který může činit až 12ti násobek průměrné mzdy. Vždy záleží na rozhodnutí ÚP, pravbní nárok, kromě slevy na dani z příjmu, není.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.