Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Josef Zemek
Předmět Dotaz
Dotaz

Byl jsem téměř 12 měsíců na nemocenské. Nyní nastoupím buď do práce nebo na úřad práce ( ještě nevím). Jak dlouho musím pracovat nebo být registrovaný na ÚP abych měl zase nárok na nemocenskou. Co když onemocním , to nic nedostanu. Podpůrčí doba mi končí za 10 dní. Děkuji za Odpověď. Pepa

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Zemku,

předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, pan Václav Krása, mi předal váš dotaz k vyřízení.

Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou nejdéle lze nemocenskou pobírat, se s novým zákonem o nemocenském pojištění (zákon č. 187/2006 Sb.), od ledna prodloužila na 380 kalendářních dnů ode dne vzniku pracovní neschopnosti. Do této doby se však započítávají i předchozí pracovní neschopnosti, pokud spadají do doby 380 kalendářních dnů před vznikem pracovní neschopnosti. Je tomu tak i když mezitím došlo například ke změně zaměstnání, ze kterého je nemocenská čerpána.

Pokud však mezi předchozí a nynější pracovní neschopností uplynulo alespoň 190 kalendářních dnů a v této době trvalo zaměstnání či jiná doba účasti na nemocenském pojištění, tak se výše uvedený zápočet předchozích dob nemocenské neprovádí.

S pozdravem

JUDr. Pavel Jungr

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory tel. 266 753 422

Poradní dny : pondělí 13.00 - 16.30 hod.

čtvrtek 14.30 - 17.00 hod.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR Partyzánská 7, Praha 7 budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332