Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Eva
Předmět dotaz
Dotaz Vážený pane,srdečně Vás žádám o radu. Jsem OSVČ ,pobírám částečný inv.důchod,nyní jsem opakovaně na PN,ovšem už jen na 1prodloužení podpůrčí doby.Můj zdravotní stav mi dovolí pracovat 2-3 dny v týdnu,přesto,že jsem se léčila ambulantně ,posudkový lékař se na mne hněval ,že se neléčím.Skutečně musím každý rok ležet v nemocnici,kdy problémy mám přes 10let a s narůstajícím věkem se mi zhoršují,užívám 10léků denně je mi 52 let a pokud nastoupím do nemocnice,kdy už podpůrčí doba skončí,musím se dle nového zákona ihned odhlásit z nemoc.připojištění,aby mi tak nevznikaly dluhy na sociálním pojiš?Pokud bych se měla odhlásit z OSVČ,tak v době nemoci i když nebudu pobírat žádné dávky,to údajně nejde?Mám tedy zůstat u OSVČ,zohledňuje se neschopenka i když už nebudu pobírat nemocenské dávky ? o další prodloužení se již stydím žádat,a zdravotní stav mi nedovolí pracovat ani na polovič.úvazek,i když mám nejnižší stup.invalidity.Hodně se tím trápím,raději bych byla zdráva.Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Evo,

pokud Vašemu dotazu dobře rozumím tak základní problém spatřujete v tom, že musíte platit pojištění jako OSVČ. Pokudn zrušíte svůj živnostenský list, tak tím, že pobíráte ČID nemusíte platit zdravotní pojištění a Bude Vám započítávána doba na starobní důchod. Tím vyřešíte problém placení pojištění. Záleží však na Vás jak tuto situace budete řešit. Pokud máte příjmy z OSVČ, tak samozřejmě pojištění platit musíte.

S pozdravem Václav Krása