Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Domácí pracovník a mzda

Autor Vlastimil Jiříček
Předmět Domácí pracovník a mzda
Dotaz

Vážený pane Krása,

v srpnu loňského roku,jsem dostal možnost pracovat v jedné společnosti,která zaměstnává postižené občany. Mám ID III st. Tato firma má jak chráněné dílny ve kterých lidi zaměstnává, tak i tzv. domácí pracovníky kteří to mají do firmy daleko.Můj plat byl stanoven na 4.500 kč měsíčně. V září mi koordinátor přivezl práci kterou jsem odvedl,hotovou práci si odvezl a dostal jsem zaplaceno. Při první mzdě mě zarazilo,že jsem dostal 4.500 Kč,ale na výplatní pásce byla "dobírka"  5 846 Kč.Ptal jsem se jak je to možné, neboť vždycky kde jsem pracoval to, co bylo uvedeno na výplatnici bylo do "ruky". Bylo mi řečeno,že jeto normální. Nic méně - říjen,listopad i prosinec,leden žádnou práci nedovezl, pouze výplatu 2000 Kč., ale na výplatnici byla stále částka  5 846 Kč. Dedokázal mi to vysvětlit, snad jen tím že je méně práce ap. , ale že bohužel mi to nevysvětlí ani paní vedoucí neboť prý je na delší dobu mimo firmu.Dnes se mi podařilo s paní vedoucí tel. spojit,ale prý nemá čas, pokud mám něco na srdci mám jí poslat email.Což jsem učinil a žádal jsem o vysvětlení.Odpověď byla ta, že pokud se mi něco nelíbí,že můžu skončit a že je spoustu dalších invalidů kteří budou rádi za 2000 Kč.Také jsem se dnes dozvěděl,že nejsem jedinný kdo má tento problém, jsou  taktéž postižení lidé pracují cí u této firmy,ale jsou opravdu rádi za ty 2000 Kč.Také mi bylo řečeno,že stím stejně nic nenadělám, že již několikrát tam byla kontrola a vše bylo v naprostém pořádku. Vzhledem k tomu, že jsem celý život poctivě pracoval, tak mě to celé přijde hodně podivné. Ne že bych ty peníze nepotřeboval,ale mám zato,že se tady jedná o "tunel či podvod" a natom se já podílet nebudu. Paní vedoucí jsem emailem poslal výpověď s tím že jí pošlu ještě poštou,načež mi odpověděla že již není potřeba,že mojí výpověď bere na vědomí. Pane Krása, mohu Vás tím to požádat o Váš názor?

Děkuji a jsem z pozdravem, 

Jiříček

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jiříčku,

určitě jde o nekalou praktiku. Zřejmě jste šizen na mzdě. Doporučuji Vám se obrátit se stížností na Inspekci práce.

S pozdravem

Václav Krása