Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

doložení dokladů o ČID pro ÚP

Autor Mirka
Předmět doložení dokladů o ČID pro ÚP
Dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícími dotazy. Byl mi zpětně v dlouhodobé nemoci přiznán ČID 1.st k datu1.2.2017, nemocenské dávky vypláceny do 31.1.2017, ale neschopenka ukončena po hospitalizaci a rekonvalescenci k 11.3.2017 (30dnů po schválení ID). PP ukončen po OL, na ÚP registrována od 13.3. 2017. Výpočet důchodu mám u ČSSZ do doby 31.1.2017, ale na ÚP jsem registrována až po ukončení PN, tj od 13.3. 2017 (původně mi bylo sděleno, že se doplatí nemocenská a poté začne vyplácet důchod), Nicméně, jak mám naložit s datumy, které tímto nebudou navazovat a korespondovat u ČSSZ a Úřadem práce?

Dále se chci zeptat, zda má ÚP povinnost žádat o doložení do spisu i Posudek o invaliditě. Na ÚP jej chtějí doložit i s Potvrzením z PSSZ o nemoci a  Rozhodnutím o ID (což chápu, ale domnívám se, že v samotném Posudku o ID jsou velice citlivé údaje o zdravotním stavu).

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravy

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Mirko,

především se domnívám, že byste měla mít nárok na doplacení dávek nemocenského pojištění až do doby, kdy Vám byla pracovní neschopnost ukončena, to je k datu 11. 3. 2017. Souběh ID I. stupně a dávek nemocenského pojištění není v rozporu. Upozorňuji Vás ještě, že při evidenci na ÚP jako uchazečka o zaměstnání je za Vás hrazeno zdravotní pojištění z titulu pobírání ID I. stupně. U sociálního pojištění je však situace jiná. Po roce evidence již nebudete sociálně pojištěna a nejsou Vám počítány roky do nároku na starobní důchod. Tudíž je potřeba si najít nějakou práci, nebo případně doplácet minimální důchodové ppojištění.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji