Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dodatek k dotazu ze dne 25.2.2010

Autor Vysata
Předmět dodatek k dotazu ze dne 25.2.2010
Dotaz

Vazeny pane Kraso,

Velice Vam dekuji za Vasi odpoved. V mem odstavci z posudkoveho bylo napsano presne - jedna se o dlouhodobe nepriznivy zdravotni stav. a dodatek k tretimu stupni mi napsali - neni schopen vydelecne cinnosti za zcela mimoradnych podminek.Pokud jsem dobre pochopil, nemusim tedy pracovat podle noveho zakona, a nebo musim jen mene nez 25%? Pokud se na tech 25% nebudu citit, muze me i presto zamestnavatel vyhodit?
Moc Vam dekuji za Vasi odpoved a za Vasi pomoc.
S pozdravem
Vysata

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Vysato,

myslím, že jste mojí odpověď nepochopil úplně přesně. jako člověk v PID nejste nijak nucen pracovat, jste zdravotně pojištěn a doba v PID je Vám počítána jako doba pro nárok na starobní důchod. Vzhledem k tomu, že nejste osbou schopnou výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, tak je nebezpečí při větší pracovní činnosti ztráty PID, proto jsem Vám doporučil, abyste nepracoval více jak přibližně 1/3 pracovní doby. Pokud však budete mít se zaměstnavatelem smluvenou pracovní dobu na kartší úvazek a tuto pracovní dobu nebudete dodržovat, byť z důvodu zdravotního stavu, tak s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr pro neplnění pracovních povinností, viz § 52 a další zákona č.262/2006 Sb., zákoník práce. Případné úlevy musí být stanoveny v pracovní smlouvě, jinak se na Vás vztahuje zákoník práce jako na každého jiného pracovníka.

S pozdravem Václav Krása