Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Diskriminace zaměstnanců při PID

Autor Libuše
Předmět Diskriminace zaměstnanců při PID
Dotaz

Dobrý den,

dověděla jsem se, že podle druhu PID bude můj dosavadní zaměstnavatel dostávat dotace na zaměstnaného PID buď 2800Kč, nebo 8000Kč. Je jasné, že pokud pařím do skupiny A PID, budu bez práce. Proč je rozdíl mezi  dotacemi?

A proč nemohu pracovat pro dvě firmy které na sobě nejsou nijak závislé? Je to každá firma jiná  a pro každou dělám jiný druh práce. Přijdu s těmi nedomyšlenými zákony o spostu peněz, na které jsem již zvyklá. Když si nemohu sama uklidit uhlí a nadělat dřevo, nebo umýt okna a uklidit společné prostory v domě, platím si na všechno služby z peněz, které si prací vydělám. Z důchodu to nezvládnu a fizicky pracovat už nemohu.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Libuše,

situace je dnes již jiná. Na všechny zaměstnance bude poskytována stejná dotace ve výši 8.000,-Kč. Tato změna bude platná od 1.ledna 2008. Nerozumím Vašemu tvrzení proč nemůžete pracovat pro dva subjekty. Novela zákona o zaměstnanosti pouze uvádí, že příspěvek zaměstnavateli zaměstnávajícího více než 50% se zdravotním postižením může být poskytnut na jedno rodné číslo, pouze jednou, a to na tu pracovní smlouvu, která byla uzavřena jako první. Tato věta však neříká nic o tom, že nemůžete mít uzavřeno více pracovních poměrů. Pokud obhajujete to, aby každý ze zaměstnavatelů, který Vás zaměstná dostával příspěvek tak s tím nemohu souhlasit. Potom by se již nejednalo o podporu zaměstnanosti, protože jste zaměstnaná a nelze přispívat na druhé či třetí zaměstnání. Dle mého názoru by se pak jednalo o zneužívání celého systému.

S pozdravem.

Václav Krása