Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID před starobním důchodem

Autor Miloš Krcho
Předmět ČID před starobním důchodem
Dotaz Dobrý den pane Kráso. Před 21 lety jsem dostal ČID a ten pobírám dodnes. Současně mi byla přidělena změna pracovní schopnosti. Sehnal jsem si práci, která odpovídala mému stavu a tam pracuji dodnes. S maturitou jsem vykonával práci v kanceláří, částečně venku , občas jsem používal referenčí vozidlo. Mám postižené sakrální obratle, které při chladu a přetížení způsobí až nefunkčnost levé nohy. Dosud jsem stav za použití všech možných pomocí udržel. S nástupem nového vedení do firmy jsem nejprve dostal přeřazení do dělnické kategorie s udržením výše platu. Teď čekám na pracovní náplň, kterou jsem zatím nepodepsal. Proslýchá se, že budu trvale používat dodávkové auto , zásobovat lidi materiálem, rozvážet pracovníky. Práce trvale venku na všech povětrnostních podmínkách. Dnes vím, že toto nemohu bez následků vykonávat. Pokud popis práce nepodepíšu, dostanu pravděpodobně výpověď. Do starobního důchodu mám jeden rok a šest měsíců. Jsem nějak chráněn, co mám dělat? Miloš Krcho Zábřeh

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Krcho,

nejprve byste se měl bránit a podat stížnost na inspekci práce, že Váš zaměstnavatel nebere ohled na Vaše zdravotní postižení. Pokud máte tak krátkou dobu do odchodu do starobního důchodu, tak se nic hrozného neděje. Okamžitě po ukončení pracovního poměru se přihlašte na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Až do doby odchodu do starobního důchodu Vám bude doba evidence na ÚP počítána jako náhradní doba, takže prakticky to na výši důchodu nebude znát. V žádném případě neodcházejte do předčasného starobního důchodu. To byste se poškodil.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu http://www.vaclavkrasa.cz/. Děkuji.