Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID, PN a podpora v nezaměstnanosti

Autor Anton Riško
Předmět ČID, PN a podpora v nezaměstnanosti
Dotaz

Dobrý den

 Od 6.10.2010 do 20. 10 2011jsem byl na PN s páteří. Pak mi PN po roce ukončili. V 9 měsíci 2011 jsem si podal o Č.i.d. Byl mi přiznán 1. stupeň na základě polyneuropatie. V práci jsem dostal výpověď podle paragrafu 52 písm.e. Výpovědní doba končí 31.12.2011. V Praze na posudkové komisy mi doktorka přiznala 1. stupeň I.d a řekla že mám možnost ješte 4x požádat o prodloužení PN-ky na 3 měsíce (čiže spolu na jeden rok). Chtel bych se zeptat, jak to vlastne je s další PN-kou. Samozřejmě je velmi malá pravdepodobnost najít vhodnou práci, tak se budu muset přihlásit na ÚP, tak bych chtěl vědět, jak je to s vyplácením podpory v nezaměstnanosti a Č.i.d. Totiž, mně chybí do předčasného starobního důchodu neco málo přes dva roky. Když překonám tydle dva roky, tak půjdu do předčasnýho důchodu a bude pokoj.Člověk dře 41 let jako pitomec a pak takhle dopadne.

Předem děkuji za brzkou odpověď.
S pozdravem
                                                 Anton Riško 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Riško,

dávky v nemoci je možné prodloužit ještě o jeden rok. To znamená, že dávky mohou být vypláceny celkem po dobu dvou let. Váš ošetřující lékař musí požádat revizního lékaře pojišťovny o prodloužení pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že Vás pracovní poměr byl ukončen ze zdravotních důvodů, § 52 písmeno e), nemáte nárok na odstupné.

S pozdravem Václav Krása