Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID a zaměstnání, nutnost sdělení zaměstnavateli?

Autor Katerina Vranova
Předmět ČID a zaměstnání, nutnost sdělení zaměstnavateli?
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

obracím se na Vás se žádostí o radu. Jsem dlouhodobě z důvodů depresí a úzkostí a s tím spojenými nevolnostmi. Léčím se, nicméně lékaři mi navrhují ČID. Musím se rozhodnout. Jsem profesorkou ve škole a chci dále učit. Jsem povinna při změně zaměstnání udávat že pobírám částečný invalidní důchod? Je na potvrzení o sníýené pracovní schopnosti uveden důvod proč? A musím tento dokument předkládat svému zaměstnavateli při nástupu? Nemůže to ohrozit moji práci? Předem děkuji za odpověď.

Vranova

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vránová,

pokud je občanovi přiznán ČID nebo PID musí tuto skutečnost oznámit svému zaměstnavateli. Zaměstnavatelmá nárok na slevu na dani a tudíž by později mohl uplatňovat úhradu škody, která mu byla způsobena tím, že jste mu tuto skutečnost neoznámila. Žádné potvrzení o snížení pracovní schopnosti nemusíte nikomu překládat a myslím, že v současné době již není ani vydáváno. To, že máte snížený pracovní potenciál je určeno přiznán ČID. Samotné přiznání ČID by nemělo mít žádný vliv na Vaše zaměstnání. Při pobírání ČID není sledován počet odpracovaných hodin ani výše příjmu.

Přeji Vám příjemné vánoční svátky a vše dobré v příštím roce.

S pozdravem.

Václav Krása