Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID a minimální mzda 2017,2018

Autor Hana
Předmět ČID a minimální mzda 2017,2018
Dotaz

Dobrý den pane doktore,

Potřebovala bych prosím poradit ohledně minimální mzdy.

Pracuji jako uklízečka ve firmě Kordplast s.r.o., která zaměstnává osoby se zdrav. postižením.

Mám ID I.stupně (roztroušená skleróza) a pracuji 5h denně, 25h týdně. Při tom sudý týden ranní směna, lichý týden směna odpolední. Podle nyní platné minimální mzdy by měla být výše mého tarifu 66kč/hod. Ovšem není tomu tak. Mám 58kč/hod. s vysvětlením od zaměstnavatele, že do minimální mzdy mi vše doplatí v osobním ohodnocení, na prémiích, v příplatku za odpolední směnu. Podle mně to není v pořádku, že se do minimální mzdy počítají i příplatky. To potom beru minimální mzdu, bez jakýchkoli příplatků. Je to velmi nepřehledné. Na odpolední směnu ani nemusím chodit, když stejné peníze musím dostat i na ranní, jako ostatní pracovníci. Mohu odmítnou odpolední směnu?

Jak se mohu domáhat toho, abych měla svou minimální mzdu za hodinu, tak jak má být?

A to samožřejmě od 1. 1. 2018 by to mělo být 73,20kč/hod. Velmi pochybuji, že ji skutečně dostanu.

Můžete mi prosím poradit, co mohu dělat? Kam se obrátit? Kde hledat spravedlnost?

Předem velmi děkuji za Váš čas a odpověď.

Hana Sekerková.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sekerková,

upozorňuji, že nejsem žádný doktor.

 Samozřejmě, že máte pravdu, že minimální mzda je minimum a myslí se tím mzda bez příplatků a prémií. Doporučuji Vám podat stížnost na Inspektorát práce, který má sídlo v každém okresním městě a nebo na Váš ÚP. Pokud Váš zaměstnavatel zaměstnává více než 50 % OZP, tak musí přesně dodržovat tarif minimální mzdy. Pokud jde o odpolední směnu, tak to není tak úplně jednoduché, že byste  mohla odmítnout, za odpolední směnu není žádný příplatek a zaměstnavatel  má právo požadovat práci v určité hodiny, pokud to není nijak diskriminující.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji