Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID a evidence na ŮP

Autor Zdeněk M.
Předmět ČID a evidence na ŮP
Dotaz
Dobrý den,
mám dotaz ohledně systému donez který byl před několika týdny spuštěn.Manželka byla zařazena do tohoto programu a myslím si že to nebyla asi ta nejvhodnější volba ze strany úřadu práce.Zena je už víc než dva roky na částečném invalidním důchodu a léčí se s psychickými problémy kde její stavy přecházejí ve stavy deprese a úzkosti které nelze ovlivnit.Obrovské problémy jí dělají třeba obyčejná návštěva lékaře a čekání v čekárně.
Na stránkách http://www.mpsv.cz/cs/11588 jsem se proto zajímal proč a k čemu byl tento projekt spuštěn.Jelikož já sám podnikám tak internet doma je samozřejmostí,manželce bude 46 let a manželka nepatří mezi opakovaně registrované žadatele tak připadá v úvahu pouze to že je dlouhodobě registrované jako žadatel.S ohledem na její zdravotní stav si myslím že její zařazení do tohoto projektu nebyla asi správná volba.
Proto se ptám,jak je to s poviností mojí ženy být zaregistrována jako žadatel o práci na úřadu práce?Znovu opakuji  že je registrována už víc než dva roky a stejnou dobu je na částečném invalidním důchodu.Nedobírá žádné dávky ani příspěvky a docházení v nepravidelných intervalech na kontaktní místo několikrát týdně na přeplněnou poštu se pro ni stává černou můrou.Mám zájem na tom aby její zravotní stav se zlepšoval,ale při těchto diagnózách je to většinou běh na dlouhou trať a toto necitlivé zařazení do vašeho projektu určitě není vhodná volba.
Tímto vás prosím o  vyjádření se k tomuto problému  a radu jak postupovat zda může žena požádat o vyřazení z evidence a zda jí tímto vznikne povinost platby soc. a zdrav. pojištění.
 
Děkuji za odpověď s pozdravem Zdeněk M.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Zdeňku,

registrace na ÚP je důležitá z hlediska nároku na něiteré dávky hmotné nouze. Pokud však se domníváte, že tyto dávky hmotné nouze nebudete potřebovat, tak je asi zbytečné být regoistrován na ÚP. Jen upozorňuji, že pokud by například Vaše paní sehnala zaměstnání´přes ÚP, může případný budoucí zaměstnavatel požádat o příspěvek na zřízení chráněného pracoviště, či na úhradu nákladů chráněného pracoviště. To však vždy u osoby, která uje vedena na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Pokud osoba není vedena na ÚP, tak ani případný budoucí zaměstnavatel nemá právo na žádný příspěvek.

S pozdravem Václav Krása