Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID a Dohoda o provedeni prace

Autor Nikola
Předmět ČID a Dohoda o provedeni prace
Dotaz Dobrý den, moje mamka má ČID a dostala nabídku pracovat v hotelu s tím že bude mít dohodu o provedení práce. Chci se zeptat, zda je to nějak omezený nebo ne. Může pracovat kolik chce hodin a může si kolik chce přivydělat? Slyšela jsem že může pouze do 4000,- měsíčně. Nechceme aby jí vzali důchod. Děkuji s pozdravem Šlégrová Nikola

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Šlégrová,

při pobírání ČID se také přihlíží k rozsahu pracovní činnosti, ale pokud není práce náročná tak není počet hodin omezen. Výdělek se nesleduje. Tudíž doporučuji při složitejší a těžší práci spíše 6 hodin denně. Jen upozorňuji, že zaměstnání vykonávané na DPP je omezeno 300 hodinami ročně, ale hlavně odpracovaná doba není počítána do nároku na starobní důchod a ani výdělek není započítáván do výpočtu starobního důchodu. Vaše matka by měla mít alespoň smlouvu o Dohoda o pracovní činnosti (DPČ), kde se platí zdravotní a sociální pojištění a výdělek může zvýšit budoucí starobní důchod.

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.