Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID

Autor Iva frankova
Předmět ČID
Dotaz

Dobrý den,

dne 14.4.2009 jsem byla uznána částečně invalidní dle §44 odst. 1 zákona č. 155/1995 sb.v platném znění a stala jsem se osobou se zdravotním postižením podle §67 odst.2 písm.b) zákona č.435/2004 sb.       

Zajímalo by mne,jestli když nebudu moci vykonávat své zaměstnání,musím být evidovaná na ÚP? Kdo za mne bude hradit  sociální a zdravotní pojištění?

Děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Franková,

jako poživatelka částečného invalidního důchodu nemusíte být v evidenci ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Zdravotní pojištění  za poživatele ČID platí stát a doba pobírání ČID Vám je započítávána jako odpracovaná léta na starobní důchod. Pojištění platit nemusíte. Přesto bych Vám dopoučil, abyste v evidenci ÚP zůstala, protože příjemce ČID si může vydělat bez omezení a je možné, že by Vám mohlo nějaké zaměstnání vyhovovat, třeba proto, abyste si zvýšila starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása