Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ČID 1. stupně ukončení PN

Autor Eva Klementová
Předmět ČID 1. stupně ukončení PN
Dotaz

Dobrý den, 

již více jak 10 let se léčim s roztroušenou sklerózou a letos v srpnu jsem zažádala o invalidní důchod a ten mi byl přiznán (ID 1. stupně). K posudkové lékařce jsem šla v pracovní neschopnosti (ataka RS) , kterou prý musím do 30. dnů ukončit. Pracuji od 1. září a bohužel jsem po třech týdnech onemocněla. Zaměstnání jsem si hledala s ohledem na zdravotní stav, méně náročné a bohužel méně ohodnocené s tím, že zbytek nákladů na domácnost uhradím dávky ID v který jsem doufala. Pouze z nemocenské nebo pouze z důchodu nejsem schopna provoz domácnosti hradit. K původní dg se přidaly další problémy a proto nejsem schopna jít do zaměstnání, které bych jinak zvládala. Je nějaká možnost ukončit jednu neschopenku a jít na jinou? Nebo mezitím musím nějakou dobu odpracovat?

Předem děkuji

Eva Klementová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Klementová,

pokud jste nastoupila do zaměstnání až po přiznání ID I. stupně a poté jste onemocněla, tak můžete pobírat dávky v pracovní neschopnosti jako každý jiný občan. Proto Vám doporučuji, abyste neukončila pracovní neschopnost, pokud Váš lékař tak nerozhodne.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.