Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

CHRÁNĚNÁ DÍLNA + OSOBA ZDRAV.ZNEVÝHODNĚNÁ

Autor Hrabovská
Předmět CHRÁNĚNÁ DÍLNA + OSOBA ZDRAV.ZNEVÝHODNĚNÁ
Dotaz Dobrý den, chtěla bych vědět, kolik % inval.pracovníků musí být zaměstnáváno v chrán.dílně, aby jí byl zachování statut chráněné dílny s příspěvky od státu. Měla jsem napřed plný, potom částečný invalidní důchod (páteř), ale ten mi byl zcela odebrán a i když jsem si podala námítku, tak mi zpět nebyl přiznán. Pracuji v chráněné dílně a z důvodu odebrání ID zde již prý nemůžu pracovat (jak mi sdělil můj zaměstnavatel). Jedině kdyby mi prý někde (snad na Úřadu práce) vystavili potvrzení "Osoby zdravotně znevýhodněné". Můžete mi sdělit bližší informace, zda se to zakládá na pravdě a co mám pro to udělat, abych toto potvrzení dostala a mohla nadále pracovat v chráněné dílně, protože normální práci nejsem schopna vykonávat a ani jí nikde neseženu. Děkuji Hrabovská

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hrabovská,

institut chráněných dílen byl k 1. 1. 2012 zrušen. Máte na mysli pravděpodobně zaměstnavatele zaměstnávající více než 50 % OZP. Takovýto zaměstnavatel má nárok na příspěvek na mzdy, na pracovníky, kteří pobírají ID, nebo jsou osobami zdravotně znevýhodněnými. Od 1. 1. 2012 však již nejsou osoby kvalifikovány jako osoby zdravotně znevýhodněné. To znamená, pokud je někomu odebrán ID, tak již nemůže osobou zdravotně znevýhodněnou být, i když jeho ztáta pracovních schopnstí je ve výši 30 %. Je to špatná věc a my se budeme snažit, aby se institut zdravotně znevýhodněné osoby navrátil zpět do zákona.

Vy samozřejmě můžete dále pracovat u zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50 % OZP, ale  Váš zaměstnavatel na Vás nedostává žádný příspěvek. Tudíž proto Vám asi tvrdí, že u něj nemůžete pracovat. Je potřeba si uvědomit, že pokud takový zaměstnavatel neplní oněch 50 %, zaměstnávání OZP, tak nemá nárok na žádnou podporu zaměstnance.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.