Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

částečný invalidní důchod a pracovní neschopnost

Autor Jana Hodovalová
Předmět částečný invalidní důchod a pracovní neschopnost
Dotaz Dobrý den, píši za svou maminku paní Pavlu Arnoldovou. Maminka je v částečném invalidním důchodu, který ji dali po operaci krční páteře. Od srpna je v pracovní neschopnosti s bolestmi v bederní oblasti a kyčlemi. Obvodní lékař ji vypsal neschopenku a pak předal do léčení na neurologickou ambulanci. Ale ani jeden z těchto lékařů si neuměl poradit s diagnozou a odmítal léčení, tak se maminka objednala ke svému lékaři do Prahy v Motole, který tenkrát řešil krční páteř. Tam ji odeslali na MR a neurologické vyšetření, kde se zjistilo, že má silně zablokovanou páteř, která ji způsobuje velké bolesti a špatnou chůzi. Doporučili ji rehabilitace, které by měla podstoupit až nyní. Obvodní lékař ji ale ještě před výsledky z vyšetření oznámil, že nemůže nadále prodlužovat neschopenku. Chci se zeptat, zda opravdu může ukončit neschopenku i když má maminka podstupovat rehabilitace a její zdravotní stav nedovoluje se momentálně vrátit do zaměstnání do kterého nastoupila v lednu tohoto roku a nemůže o něj přijít z důvodu finančního i duševního. Děkuji za odpověď Hodovalová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hodovalová,

není žádný důvod proto, aby ošetřující lékař ukončil pracovní neschopnost Vaší mamince, pokud odborný lékař říká, že je potřeba léčba. U příjemce ID I. a II. stupně se nekrátí nemocenské dávky. Doporučuji Vám se obrátit na Vaší zdravotní pojiš´tovnu, aby Vám pomohla vyřešit tento problém.

S pozdravem Václav Krása