Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

částečný inv. důchod 2 stupně

Autor Hana Plichtová
Předmět částečný inv. důchod 2 stupně
Dotaz

Dobrý večer pane Krása

Děkuji za vaší záslužnou práci a rychlé odpovědi.

Kamarádce mého syna byl přiznán částečný invalidní důchod II stupně.Je jí 22 let a ještě nikdy nepracovala.Práci  z důvodu nízkého vzdělání a chybějící celé dolní končetiny zatím nemá.Odhlásila se z úřadu práce.Je to tak správně?Jak je to v jejím případě s hrazením zdravotního a soc.pojičtění?

Děkuji Plichtová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Plichtová,

to, že syn Vaši kamarádky se odhlásil z evidence ÚP není úplně dobré. Jako příjemce ID II. stupně za něj platí zdravotní pojištění stát. Pokud jde ale o sociální pojištění, není potřeba jej platit, ale pokud nebude přispívat na sociální pojištění, tak mu nebudou počítány roky do nároku na starobní důchod. V evidenci ÚP může být započítán pouze jeden rok do nároku na starobní důchod. Myslím si, že by bylo dobré, aby onen mladý muž zkusil nějaké rekvalifikační kurzy, tím by si zvýšil svou kvalifikaci a šance na zaměstnání by byla lepší. Současně by to mohlo být bráno jako vzdělávání a tudíž by mu byly další roky započítávány do nároku na starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása