Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

2.stupeň ID

Autor Lucie
Předmět 2.stupeň ID
Dotaz

dOBRÝ DEN MŮJ PŘÍTEL MÁ ID 2.STUPNĚ. CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT ZDA MU SOC. A ZDRAV. POJIŠTĚNÍ PLATÍ STÁT NEBO SI HO MUSÍ PLATIT SÁM.  JE NEZAMĚSTNANÝ A NENI VEDEN NA ÚP. DĚKUJI.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lucie,

u příjemce ID II. stupně stát hradí zdravotní pojištění. Pokud osoba není v evidenci ÚP, potom ji nejsou započítávány odpracované roky do nároku na starobní důchod. Pokud je osoba mladší 55 let, tak v době evidence na ÚP jako uchazeče o zaměstnání, je započítáván 1 rok do nároku na starobní důchod. U osob starších 55 let jsou započítávány 3 roky.

Doporučuji, aby Váš přítel se přihlásil na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.