Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Příspěvek na péči

Autor Miroslav Čoček
Předmět Příspěvek na péči
Dotaz

Dobrý den pane Kráso. Předem se omlouvám, pokud se ptám na otázku již v diskusi zodpovězenou.

Známý je tělesně postižený s průkazem ZTP/P. Nikdy nepobíral žádný příspěvek na péči (resp. dříve příspěvek na péči o osobu blízkou). Jeho rodiče oba pracují. Jak jsem pochopil, u příspěvku na péči je každý posuzován individuálně, tedy i když je určitým způsobem postižený, nemusí teoreticky dosáhnout na žádný příspěvek. Je ale v případě získání příspěvku možné žádat o vyplacení i zpětně za dobu, kdy postižení trvalo, resp. je možné žádat rovněž zpětné vyplacení příspěvku na péči o osobu blízkou, který byl dříve poskytován, nebo bude mít nárok na příspěvek až od chvíle, kdy bude posouzen jeho stav a bude mu přiznán příspěvek?

Předem děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Čočku,

příspěvek na péči je možné vyplácet pouze od dne rozhodnutí obecního úřadu s rozšířenou působností o přiznání příspěvku. Zpětné vyplacení příspěvku na péči není možné.

S pozdravem Václav Krása