Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek na péči

Autor Jitka
Předmět příspěvek na péči
Dotaz Dobrý den pane Kráso, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Jsem matkou 18 leté dcery, která je sluchově postižená. Od mala byla sluchová vada kompenzována sluchadly, ve 14 letech ohluchla totálně, do půl roku byla implantovaná. V prosinci loňského roku jí bylo 18 let a nastal kolotoč problémů. Do té doby jsem pobírala příspěvek na péči ve výši 2.stupně. Dospělostí nastala změna - ze dne na den. Příspěvek snížen na 1.stupeň tj. 800 Kč. ZTP, parkovací průkaz sluchově postiženým nenáleží, příspěvek na mobilitu máme. Proti rozhodnutí o výši příspěvku jsem si dovolila se odvolat a v tom je kámen úrazu. Dcera je rázem zdravá a její zdravotní stav není dlouhodobě nepříznivý. Dcera je implantovaná pouze jednostranně, na druhé ucho je totálně hluchá. Pokud jdeme k lékaři, nebo na úřad, nebo mluví s cizími lidmi, není nikdo schopen se s ní domluvit. Prosím Vás o radu, jak mám teď postupovat. Prý odvolat už se nemůžeme. Zajímalo by mě, jak mohli revizní lékaři konstatovat věc, že dcera je zdravá????? To neví, co obnáší sluchové postižení? Ve finále mi to přijde jako msta za to, že jsem si dovolila se ohradit a bránit se. Je proti tomuhle nějaká obrana? Máme šanci se bránit a obrátit se někde na instituci, která by nám pomohla? Moc Vám děkuji za Váš čas a Vaši odpověď. S úctou Machková Jitka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jitko,

doporučuji Vám, aby Vaše dcera podala správní žalobu. Správní žaloba se podává do 60 dní po doručení rozhodnutí o zamítnutí odvolání. Žaloba se podává na Krajský soud. U této žaloby se neplatí žádné poplatky a není třeba advokát. Je nutné napsat, že podáváte správní žalobu proti zamítavému rozhodnutí o Vašem odvolání a dále je dobré přiložit kopie rozhodnutí. Domnívám se, že Vaše dcera má nárok na II. stupeň PnP a měli byste také okamžitě požádat o invalidní důchod pro invaliditu z mládí. Skutečnost, že Vaše dcera má jednostranný implantát neznamená, že je již bez obtíží.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji