Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pojištění

Autor Jarmila
Předmět Pojištění
Dotaz

Dobrý den pane Krása,

K 31.08.2011 byl se mnou ukončen pracovní poměr. Od 01.09.2011 jsem vedena na úřadu práce. Půl roku podpora v nezaměstnanosti. Od 2012 péče o osobu blízkou - sestru II. stupeň a matku I. stupeň.  Stále jsem vedena na úřadu práce. Kdo za mne platí sociální, zdravotní a důchodové pojištění?

Syn je v invalidním důchodu III. stupně, péče o něho trvalá.

V případě odhlášení z úřadu práce je péče o osobu blízkou počítána do starobního důchodu?

Po dobu vedení na úřadu práce započítává se tato doba do výpočtu starobního důchodu?

Děkuji za Vaše odpovědi.

S pozdravem, J.Jirásková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jarmilo,

pokud pečujete o sestru, která pobírá II. stupeň PnP, tak za vás platí zdravotní pojištění stát a jste i sociálně pojištěna, to znamená, že Vám je péče započítávána do nároku na starobní důchod. Tudíž se nemusíte ničeho obávat. Pojistné je hrazeno až při péči od II. stupně PnP.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.