Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PNP -celiakie

Autor Helena Havlová
Předmět PNP -celiakie
Dotaz

Dobrý den Vážený pane Krása,

už poněkolikáté jdu k Vám pro radu a chtěla bych znát Váš názor na celou situaci.

V srpnu 2013 jsem podala žádost o PNPna syna  - 12 let - na celiakii.

V únoru 2014 přišlo zamítavé rozhodnutí.PSSZ uznala pouze dva body a to stravování a osobní aktivity.Podáno ovolání.V květnu 2014 jsme byli pozvání před PK MPSV.Syna posuzovala děstská lékařka,která nevěděla,jaký je rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek..Uznala pro změnu pouze 2 body a to stravování a péči o zdraví.

V červnu jsem měla možnost nahlédnout a vyjádřit se k posudku před vydáním rozhodnutí.

Doložila jsem podrobnou zprávu od dětské lékařky,kde rezepsala všechny 3 body,z jakého důvodu  by měli být posouzeny kladně.Požádala jsem o odbornost při posuzování z oboru gastroenterologie.

A sloučení posouzených bodů i když různými lékaři.Bohužel v září při nahlížení před vydáním rozhodnutí opět stejný posudek.Opět můj nesouhlas ,stejné důvody,odbornost lékaře.

Dnes,tj po skoro 5 měsících jsem byla opět nahlédnout do spisu.A jaké bylo mé překvapení,posudková lékařka z oboru neurologie a shoduje se s posudkem s posouzením na první instanci,což je PSSZ a opět uznáno stravování a osobní aktivity.S tím,že péče o zdraví je už nezládnuta v péči o stravování.

Přijde mi to,že je to jak hra kočky s myší.Už se nemůžu odvolat,pouze podat správní žalobu,kterou jsem už cca před 2 lety podáva,ale neúspěšně.

Můžete mi prosím poradit,co mám dělat dál?Jak je možné ,že stejná PK posuzuje jinak?

Moc děkuji za Vaše rady a názory.

S pozdravem Helena

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Havlová,

základní problém při posuzování u takových nemocí jako je celiakie spočívá v tom, že posudkoví lékaři vůbec nezohledňují dobu, po kterou je potřeba mít dohled nad takovým dítětem a tudíž většina žadatelů o PnP neuspěje.

Domnívám se, že byste měla podat správní žalobu, která se podává ke Krajskému soudu, neplatí se žádné poplatky a není třeba advokáta.

NRZP ČR se snaží změnit způsob posuzování, ale nebude to záležitost jednoduchá.

S pozdravem Václav Krása