Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

péče o osobu blízkou a jak postupovat

Autor Iva
Předmět péče o osobu blízkou a jak postupovat
Dotaz

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jak mám postupovat při péči o osobu blízkou. Můj přítel,který měl diagnostikovanou DG:462, podstoupil transplantaci kostní dřeně a bude později propuštěn do domácího ošetřování. Již při nástupu do  Hematologického ústavu na Karlově náměstí musel vyplnit zda má osobu,která se o něju bude moci popropuštění stara. V současné době jsem nezaměstnaná v evidenci úřadu práce a zajímalo by mě jak mám postupovat. Zda mám nárok na nějaký příspěvek na jeho potřeby a způsob uplatnění této žádosti, případně zda mám možnost o tuto žádost požádat.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Iva Brázová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Brázová,

o příspěvek na péči musí žádat Váš přítel. Žádost se podává na formuláři, který obdržíte na oddělení sociální péče Vaší obce s rozšířenou působností, v Praze na městské části. Pokud Váš přítel obdrží příspěvek na péči ve druhém a vyšším stupni, budete ze zákona zdravotně pojištěna a péče Vám bude započítávána do odpracovaných let z hlediska důchodového pojištění. Pokud by však příspěvek byl přiznán pouze v prvním stupni, musela byste nastoupit do zaměstnání.

S pozdravem

Václav Krása