Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Matka v nemocnici

Autor Dagmar Otavová
Předmět Matka v nemocnici
Dotaz

Vážený pane Kráso,

prosím o radu.Maminka,o kterou se starám 5 let,je v nemocnici od 28.5.2014.

Má přiznaný 3.st bezmocnosti.Za červen už nedostala 8000.-,a já jsem nyní bez peněz.Proto jsem byla dnes na úřadu práce zažádat o podporu,bylo mi vyměřeno 3500.po dotazu,zda mi to mohou vypočítat z minulého zaměstnání,mi odpověděli,že ne,že mé poslední zaměstnání je -péče o nemocnou matku.Vůbec se mi to nezdá  spravedlivé,vždyt´tím,že se staráme o své nejbližší,ušetříme státu plno peněz ,které oni musí dotovat různé ústavy pro seniory.

I to ,že mám nyní na měsíc 3500.-je jen výsměch,to mám tak na pevný provaz.

Proto Vás prosím o radu,zda úřad práce postupoval správně,a opravdu mi tato suma náleží,než maminku pustí z nemocnice.Za radu moc děkuji a Vám se klaním,za to,co pro lidi děláte

s pozdravem Otavová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Otavová,

úřad práce postupoval správně, i když Vám měl zároveň nabídnout příspěvek na bydlení, protože je nepochybné, že nemáte ani na úhradu bydlení. Takže Vám doporučuji, abyste co nejdříve o tuto dávku požádala. Současně je možné postupovat tak, že pokud vykonáváte u maminky v nemocnici nějaké služby, nemocnice by mohla Vám vydat potvrzení, že vykonáváte osobní asistenci u své maminky v době její léčby. Toto potvrzení je možné vydat na základě § 14 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Na základě tohoto potvrzení by byla obnovena výplata příspěvku na péči Vaší mamince. Samozřejmě, že to předpokládá, že byste u maminky byl v průběhu dne a zajišťovala ji pomoc s jídlem, pitný režim, případně péči na lůžku. Nemocnice většinou tuto pomoc přivítají. je potřeba to projednat s vedoucím lékařem oddělení, kde se Vaše maminka léčí.

S pozdravem Václav Krása