Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Kontrola využití PnP

Autor Vladka
Předmět Kontrola využití PnP
Dotaz Dobrý den, synovi (9 let, autismus, ment. retardace aj.) byl nedávno přiznán příspěvek na péči a já jsem pečující osoba. Je někde konkrétně uvedeno, na co mohu peníze využít? Zatím jsem našla pouze všeobecné informace. Jak se postupuje při případné kontrole z úřadu při dokazování, na co byl PnP využitý v případě, že synovi péči poskytuji já. To si mám někam zapisovat? Je mi jasné, že pokud si službu koupím od nějaké firmy či instituce, musím si schovat účtenku, fakturu apod. Děkuji. Vlaďka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vlaďko,

pokud jste hlavní pečujícíc osobou a nemáte další příjem, nebo pracujete na kratší pracovní úvazek, tak PnP vlastně slouží jako odměna pečující osoby, ale tento příjem se nedaní, ani není započítáván do příjmů společně posuzovaných osob. například u hmotné nouze. Můžete také za tento příspěvek nakupovat služby pro syna. Protože Váš syn zatím není plnoletý, znamená to, že o užití PnP rozhodujete Vy.

Myslím si, že není potřeba vést evidenci toho, co jste z příspěvku nakoupila. Stačí uvést, že byl využit na poskytnutí služby Vaší osobou a nikdo nemůže zkoumat, jak Vy PnP využijete.

Nikdo asi nebude zkoumat využití příspěvku, ale spíš kvalitu poskytnuté péče. Tady kontrola je možná, provádí se a kontrolní orgán má právo kdykoliv vstoupit do bydliště příjemce PnP a zjišťovat kvalitu poskytované péče. Zároveň má právo mluvit s klientem, a to bez účasti pečující osoby a dalších svědků.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji