Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Invalidní důchod a zaměstnání a sociální a zdravotní pojištění

Autor Gabriela Menclová
Předmět Invalidní důchod a zaměstnání a sociální a zdravotní pojištění
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

chtěla bych se zeptat, zda mohu pracovat, za jakých podmínek a na jaký pracovní úvazek, když pobírám invalidní důchod 3.stupně a mám v posudku o invaliditě uvedeno: cituji"není schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek". Mám dotaz, zda mohu vůbec pracovat, aniž by mně byl snížen invalidní důchod na nižší stupeň či dokonce odebrán? A jak je to s pracovní činností u I. a II. stupně? Může člověk s ID I. anebo II. stupně pracovat na plný pracovní úvazek?

Ještě bych se ráda zeptala jak to je se sociálním a zdravotním pojištěním u všech tří stupňů invalidity, tedy u I., II. i III. stupně, zda v každém případě platí sociální a zdravotní pojištění stát či nikoliv anebo jaké jsou rozdíly u jednotlivých stupňů. Mám obavy, abych v budoucnu nemusela doplácet za sociální anebo zdravotní pojištění, kdyby se mně změnil stupeň invalidního důchodu z 3.stupně na nižší. Teď předpokládám, že když mám ID 3.stupně, tak za mě platí sociální a zdravotní pojištění stát? A ještě poslední dotaz, jak je to s transformací a výší invalidního důchodu na starobní důchod, když člověk má celoživotně invalidní důchod a například nepracuje a nemá odpracovaná léta?

 Děkuji moc za odpověď. 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Menclová,

při pobírání ID jakého koliv stupně je hrazeno zdravotní pojištění. U sociálního pojištění není nikdy přímo platba pojištění. U III. stupně ID se započítávají všechny roky, u I. a II. stupně se do nároku na starobní důchod započítává pouze doba v případě, že nemá zaměstnání a je v evidenci ÚP, a to tak, že do 55 let věku 1 rok a nad 55 let věku 3 roky. Při ID III. stupně Vám doporučuji pracovat max. na třetinu pracovního úvazku.

S pozdravem Václav Krása