Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zamítnutí žádosti o příspěvek na zakoupení motorového vozidla

Autor Radmila
Předmět Zamítnutí žádosti o příspěvek na zakoupení motorového vozidla
Dotaz Vážený pane Kráso, pročítala jsem diskuzi několik dní, ale na podobnou odpověď jsem nenarazila. Proto Vás touto cestou prosím o radu. 7 let pečuji o svou postiženou maminku, která je držitelkou průkazu ZTP/P a pobírá příspěvek na péči ve 4. stupni,potřebuje pomoc při zvládání všech 10 základních životních potřeb. Léčí se s parkinsonovou chorobou. Byla jsem se seznámit se spisem, kde posudkový lékař odůvodňoval neposkytnutí příspěvku takto: Cituji: Jde o osobu, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí ve smyslu ust. par. 9 odst. 2 a 4 zákona č. 329/2011 Sb., v platném znění, ale její zdravotní stav vylučuje přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku, poskytovaného na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržného systému. Jedná se o zdravotní postižení uvedené v části I. bodě 4 písm. a) přílohy k citovanému zákonu, avšak jedná se o zdravotní stav uvedený v části II. písmene a) téže přílohy. V části II. Zdravotní stav vylučující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku (kontraindikace) v bodě a) je napsáno - duševní poruchy, poruchy chování a poruchy intelektu se závažnou poruchou, s narušením rozpoznávacích a ovládacích schopností. Je sice pravda, že maminka vlivem parkinsonovy choroby pomaleji komunikuje, zapomíná, ale vnímá své blízké a prostředí ve kterém se nachází. Chtěla jsem zeptat, zda je možné a jakým způsobem se bránit proti stanovisku posudkové komise a následně proti rozhodnutí ÚP o zamítnutí příspěvku na zakoupení motorového vozidla. Zda máme nějaké šance a jak v tomto případě postupovat, např. obrátit se na ochránce pro lidská práva.....? Zdá se mi dosti nelidské a nedůstojné pro vážně nemocného člověka, že se mu vezme jediná možnost kontaktu s okolím a tím se mu odepírá možnost důstojného stáří. Maminku jsme doposud všude vozili vlastním autem (nákupy, lékaři, návštěvy rodiny a přátel, výlety) , máme jí jako dítě, doma ji samotnou nenecháváme. Do října 2016 jsme byli vlastníky motorového vozidla,(r.v.1996). V současné době se omezujeme jen na cesty k lékaři (auto si půjčujeme), protože auto nevlastníme. Jsem z toho opravdu zoufalá, protože, tím, že již 7 let nepracuji, na auto si z vlastních prostředků nenašetříme. Prosím o radu, co dělat? Běží nám ještě lhůta k vyjádření se k podkladům pro rozhodnutí, ale na ÚP nám bylo řečeno, že máme počkat na rozhodnutí a odvolat se. Ale co do odvolání napsat, když maminka opravdu pomaleji a hůře komunikuje? Jsem už opravdu na pokraji svých sil a připadá mi všechno jako boj s větrnými mlýny. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den

Odpověd na dotaz:

Dobrý den paní Radmilo,

doporučuji Vám, abyste se odvolali proti rozhodnutí o zamítnutí příspěvku na nákup motorového vozidla. Odvolání musíte poslat do 15-ti dnů od doručení rozhodnutí o zamítnutí žádosti. Odvolání se posílá na odpor Odvolacích agend MPSV ČR, Podskalská 19, 128 02 Praha 2, ale musíte jej podat prostřednictvím Úřadu práce, který vydal rozhodnutí. Do odvolání byste měli uvést, že matka bude majitelem vozu, ale Vy budete provozovatelem. Dále byste měli uvést, že zdravotní stav Vaší matky odpovídá zdravotnímu stavu I. bod I. písmeno g)  jedná se o zákon 329/2011 Sb., o poskytování dávek pro osby se zdravotním postižením.

S pozdravem

Václav Krása

Budu rád, když navštívíte reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz.