Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

vrácení auta

Autor Tereza
Předmět vrácení auta
Dotaz Dobrý den, mám 30 letého bratra s mentálním a tělesným postižením 4 stupně o kterého se do této doby starala matka. Nyní jsem se stala opatrovníkem já, jelikož už to matka nezvládala. Nyní ale zjišťuji, jak neuváženě hospodařila s jeho příspěvky na mobilitu i zvláštní pomůcky. Největší starost mi dělá auto. Bratr dostal v roce 2014 příspěvek ve výši 129000,- ( dostal by i více) na auto které vybrala matka. Renolt thalia. Toto auto se nové prodávalo za 160000,- a ona ho pořídila 6 let staré! Mám velké podezření, že se domluvila s prodejcem (AAA bazar)na předělání kupní smlouvy. Jde ale o to, že auto je totálně nevyhovující pro člověka na vozíku. Do kufru se nevejde ani invalidní vozík! Vozík se musí nejprve rozebrat a pak se tam dá složit. Bratrovi se do auta i s mojí pomocí špatně usedá. Potřeboval by auto v kombi. Dotaz zní: Jak mohu v tomto případě postupovat když chci auto vyměnit? Je zde nějaká šance? Auto je opravdu velmi potřebné. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Terezo,

musela byste vrátit adekvótní část příspěvku na nákup motorového vozidla. Vzhledem k tomu, že příspěvek byl poskytnut na 10 let, tak to znamená, že byste musela vrátit prakticky za 7 let příspěvku, což je přibližně 90 tisíc korun. Po té by bylo možné, abyste jménem Vašeho bratra požádala o nový příspěvek. Není však nikde zaručeno, jakou výši příspěvku by bratr dostal. Maximální částka je 200 000,- Kč, ale zjišťuje se majetek, společné příjmy a podobně. V současné době je v Poslanecké sněmovně projednávána novela zákona č. 329, která by měla zlepšit situaci při podávání žádostí o příspěvky na kompenzační pomůcky, tudíž i na auto. Pokud jste schopni to ještě nějak vydržet, tak Vám doporučuji, abyste si požádali až příští rok a tím se i částečně sníží vratka adekvótní části.

 

S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji